A vilg teremtse s az evolci kzismert ellentmondsban ll egymssal. Darwin s az egyhz tantsrl eleddig gy vlekedtek, hogy sszeegyeztethetetlenek egymssal. A katolikus egyhz rszrl taln rkre fennmarad valamilyen ktely Darwin elmletvel kapcsolatban, a tudsok azonban egyre inkbb hajlanak arra, hogy a vilg Isten ltali teremtse igenis sszeegyeztethet az evolci elmletvel.
Nehz lenne manapsg olyan tudst tallni, aki ktsgbe vonn Darwin elmletnek alapjait, m egy amerikai tudsok krben vgzett szleskr felmrs arrl tanskodik: a tudomny papjai egyltaln nem elutastak a vallssal szemben, st! A
Nature tudomnyos szaklap 1997-es felmrsben a megkrdezettek 40 szzalka vlte gy, hogy Isten nemcsak a vilg teremtsben vett rszt, hanem a vilg trtnseit is irnytja. Abban pedig, hogy a vilgot Isten teremtette, m azta nem szl bele a vilg dolgaiba (deizmus), a tudsok tlnyom tbbsge hitt.
Megjsolhatatlan a vilg menete Az utbbi idben a tudomny egyes terleteirl is olyan megalapozottnak tn hangok rkeztek, melyek azt lltjk: a termszet trvnyeivel nem az a baj, hogy nem tudjuk teljes mrtkben megismerni ket, hanem az, hogy a sz legszigorbb rtelemben vve gyakorlatilag nincsenek. A kvantummechanika s a koszelmlet hvei szerint a vilg tovbbi menete teljes bizonyossggal megjsolhatatlan marad annak ellenre, hogy a 21. szzad termszettudsai a termszeti trvnyek alapjn nemcsak hivatottnak, hanem kpesnek is rzik magukat a jvbe ltsra.
Msok persze nem emiatt fordulnak a valls fel. Joel Primack, a University of California asztrofizikusa, a „hideg s stt anyag elmlet” egyik trsszerzje, meg van gyzdve arrl, hogy a vilgot Isten teremtette, st arrl is, hogy sajt elmlete nem mond ellent a vilg isteni termtsnek. Persze ehhez ktsgkvl nem szabad a Biblit sz szerint rtelmezni, inkbb csak allegorikusan - rja a NationalGeographic.com.
Primack tovbbra is elfogadja, hogy az univerzum valamikor 13 millird vvel ezeltt keletkezett, hogy Fldnk kb. 4,5 millird vvel ezeltt jhetett ltre, s hogy az els llnyek valamikor 100 ezer vvel ezeltt fejldhettek ki, m emellett abban sem ktelkedik, hogy mindez Isten teremtse. A vilg ltrehozsnak ht napjrl szl bibliai passzusok allegorikus rtelmezsvel nemcsak Primack szmra, de - mint a felmrsek adataibl kiderl -, a tudsok tbbsgnek szmra megsznik az ellentmonds hit s tudomny, isteni trvnyek s termszeti trvnyek kztt – ms krds, hogy egy ilyen rtelmezs mennyiben egyezik meg az egyhzi rtelmezssel.
Evolci: Isten eszkze a vilgban Sok szkeptikus szerint a vilg ltrejttt mg csak-csak meg lehet magyarzni az isteni beavatkozssal, de azt szinte mindenki elismeri, hogy az rk krds, melyre a tudomny soha nem is fog tudni vlaszolni, megvlaszolatlan marad: mirt jtt ltre az univerzum? „Mgha a tudomny egyre egyszerbb s elegnsabb megoldsokkal s trvnyekkel vlaszol is a kezdetek ’hogyanjra’ irnyul krdsre, mindig ottmarad az az alapvet krds: mirt jtt ltre a vilg egyltaln? Milyen ok s cl vezrli azt?” – teszi fel a krdst a NationalGeographic.com oldaln Ted Sargent, a Toronti Egyetem nanotechnolgusa.
A vilg isteni teremtst elfogadk kzl sokan nem hiszik, hogy Isten beavatkozna a ksbiek folyamn a dolgok menetbe. A deizmus ktsgkvl elterjedt nzet, de manapsg egyre inkbb terjed tudsok krben is egy olyan gondolat, mely megprbln sszeegyeztetni a hitet s a tudomnyos vilgkpnk alapjul szolgl egyik legfontosabb elmletet, az evolci elmlett. A felmrsek azt mutatjk, hogy amerikai tudsok kzl egyre tbben vlekednek gy, hogy a vilgot Isten teremtette, st Isten is irnytja azt – az evolci trvnye rvn.
Kibrndul tmegek? Ms felmrsek mindekzben arrl tanskodnak, hogy az emberek tudomnyba vetett hite is lanyhulni ltszik. A amerikai Gallup intzet ltal 2001-ben ksztett felmrs szerint ugyanis az Egyeslt llamok lakossgnak 45 szzalka vlekedik gy, hogy nem az evolci rvn jtt ltre az emberisg. A kreacionista llspont szerint, mely az Egyeslt llamokban igen elterjedt nzet, az embert Isten teremtette teljes kifejlettsgben - mindefle rokoni elzmny ltrehozsa nlkl.
Hogy a vilg menete vallsi s tudomnyos szempntbl merre megy tovbb, azt egyelre nem tudjuk, egy dolog azonban ma mr biztosnak tnik: a tudomny mindenhatsgba vetett hit, mely a 19. szzad vgn s a 20. szzad folyamn oly ersnek tnt, mra ugynacsak vesztett erejbl. Hogy mi fogja ptolni, az egyelre krds, s csak remnykedhetnk benne, hogy nem valamilyen embertelen s rombol hit kerl ki gyztesen az eszmk 21. szzadi versenyfutsbl.