Mi a logika a billentyzet betinek sorrendjben?
2004.12.08. 22:41
„Milyen logika szerint helyeztk el a betket a billentyzeten? Mirt nem tettk õket bc sorrendbe?”
Igaza van Olvasnknak, a betk elrendezse – a szmokkal ellenttben – igencsak esetlegesnek tnik, s llthatjuk, hogy nem is optimlis. Gondoljunk csak a kzps sor bal szln elhelyezked a betre, amely az egyik leggyakrabban elfordul bet, ennek ellenre, ha a gprs hagyomnyos kttt ujjrendje szerint gpelnk, a tbbsg szmra leggyengbb ujjal, a bal kz kisujjval kell tnnk.
A rendez elv valjban egy technikai problma megoldsra val trekvs volt: az els rgpeken a szomszdos billentyk egyms utn letve sszeakadtak. Ezrt a betket igyekeztek gy elhelyezni, hogy az egymst gyakran kvet betk egymstl minl tvolabbi billentykre kerljenek.
Az els n. QWERTY-billentyzetet hasznl rgpet (a billentyzet a nevt a fels sor els hat betjrl kapta) 1860-ban ksztette Amerikban Christopher Latham Sholes, ezt 1874-tl a Remington cg is gyrtani kezdte. Az azonban, hogy az rgpek piacn akkor piacvezet cg ezt a billentyzet-kombincit ajnlja, nem lett volna elg ahhoz, hogy az egsz vilg e szerint gpeljen a mai napig.
Szksg volt a felhasznlk megelgedsre is. A QWERTY-billentyzeten fejlesztette ki a gyorsgpels (n. vakrs) nyolcujjas mdszert az 1880-as vekben egy Cincinnati gyorsr tanr, Mrs. L.V. Longley. St, nem csak kifejlesztette, oktatni is kezdte. Radsul 1888-ban egy nagyszabs gpr versenyen azt is bebizonytotta, hogy QWERTY-billentyzeten s az mdszervel a leghatkonyabb gpelni.
A QWERTY-billentyzet annak ellenre fennmaradt, hogy a nem optimlis betsorrend s a mechanikai srlds miatt a gprk ujjaira igen jelents terhels esett. Az 1900-as vek elejn Amerikban, ahol a legtbb gprt foglalkoztattk, kiugran nagy volt a gpels miatt zleti betegsgekben szenvedk szma.
A problmt 1930 krl August Dvorak billentyzete volt hivatott orvosolni, amelyen a betk mr a tnyleges gyakorisguk alapjn helyezkedtek el. Pldul az sszes magnhangz a kzps sorban helyezkedett el a Dvorak-billentyzeten.
A megszoks azonban gyzedelmeskedett, maradt a QWERTY-billentyzet. A sorozatban gyrtott szmtgpek klaviatrjra az IBM hatott leginkbb, amely szintn tvette a mr megszokott bet kiosztst.
|