Alapfogalmak a digitlis fotzs tkrben
2005.12.09. 23:53
Egy fot minsge, az ltala megfogalmazni kvnt zenet, az esetleges cljainak elrse sok technikai paramtertl fgg.
Nyilvn a technika nmagban kevs egy j fothoz, de a digitlis fnykpezs (az rzkelk bizonyos hinyossgaibl fakadan) egyelre sokkal inkbb megkveteli a precizitst, mint az analg fotogrfia. Lssuk, mik azok az alapvet fogalmak, amikkel tisztban kell lennnk, ha "ltsunk" mr van, de a technika mg nem mindig engedelmeskedik.
Fnyrzkenysg
A digitlis gpeknl az gynevezett ISO rtk mutatja, milyen rzkeny a fnyre az rzkel fellet. Az ISO a korbban hasznlt ASA rendszert vltotta fel, azzal megegyezik, viszont nemcsak amerikai, hanem nemzetkzileg elfogadott mrtkegysg. Ez az rtk megmutatja, hogy adott id alatt egy meghatrozott mret nylson t bees fnybl mennyit fog fel az rzkelnk. Alacsony ISO rtk kevs rgztett fnyt s alacsony zajszintet, szemcsssget jelent, mg magasabb rtkeknl ersebb kpzaj mellett sokkal tbb fnyt rgzt az rzkel. Br ez a filmek esetben is igaz, a CCD- vagy CMOS-rzkelknl ms oka van a kpzaj kialakulsnak. Magasabb rzkenysghez magasabb feszltsg szksges, ami az rzkel felhevlst eredmnyezi, vgl ez okozza az oda nem ill, sznes pontok megjelenst a kpen (figyelem - ersen leegyszerstett megfogalmazs, a teljes igazsg komoly tudomnyos fejtegetst ignyelne).
Alapveten minden rzkel termel egy bizonyos mennyisg kpzajt, a gond csak akkor kezddik, ha ezek az gy szletett kppontok intenzvebbek az rzkelt kppontoknl. Ezrt van, hogy a kpzaj a sttebb rszeknl hamarabb rvnyesl, hisz oda kevs foton rkezik, gy a magasabb intenzits zaj jobban lthat, ezzel szemben a nappali gboltot fotzva sokkal kevsb felfedezhet. Helyesen exponlt kphez magasabb ISO rtknl cskkentennk kell az rzkelre kerl fny mennyisgt (rvidebb zrid vagy szkebb rekesz), alacsonyabb ISO rtknl nvelnnk kell azt (hosszabb zrid, tgabb rekesz). Ktszer akkora ISO rtk fele akkora zridt, ngyszer akkora ISO rtk negyed akkora zridt jelent. Egyfajta alaprtknek tekinthet az ISO 100, amivel fnyes nappal minden tlagos helyzetben tudunk fotzni llvny s kiegszt vilgts nlkl, kzbl.
Zrid
Az expozci legegyszerbb paramtere. Kt dolog fgg tle: az rzkelre jut fny mennyisge, illetve a rgzts idejnek hossza, ami mozg tma s hosszabb id esetn elmosdott formkat eredmnyezhet. Ha van lehetsgnk hosszabb zridvel fotzni, hasznlhatunk alacsonyabb ISO rtket, gy tisztbb, zajmentesebb lesz a kp. A pillanatok igazi kifagyasztsra a szlssgesen rvid zridk alkalmasak (tbbnyire 1/1000 msodperc alatti rtkek), de ehhez vagy sok fny vagy magas fnyrzkenysg szksges. Napfnyben egy tlagos fnykpezgppel knnyedn exponlhatunk ezredmsodperces zridkkel, gyenge fnynl rengeteg kls fnyforrsra (fleg vakukra) van szksgnk.
 Rvid zridvel elrhet hats, a vzcseppek "megdermednek" a levegben (1/200 mp-es zrid, kls vakuval vilgtva) jszakai fotknl knytelenek vagyunk tbb msodperceket exponlni. Ehhez mindenkppen szksg van llvnyra, babzskra vagy egyb stabil alapzatra, de akr egy aut tetejre is tehetjk a gpet. Sok kompakt gp 1 mp krli s ennl hosszabb zridknl szintn tlmelegszik, s zavaran zajos kpeket produkl. Hosszabb, de 1 msodperc alatti (1/50-1/2) zridkkel mozg tmt fotzva klnleges, dinamikus hatst rhetnk el. Utcakpeknl kimondottan elnys, ha az emberek s az autk enyhn bemozdulnak, hiszen ezzel jl rzkeltethetjk a vros pezsgst, nyzsgst, de sok ms tmt is feldob, ha nem fagyasztjuk meg az idt.
Rekeszlls, blende
Az objektv belsejben tallhat vltoztathat tmrj nyls az gynevezett blende, maga a szerkezet a rekesz. Ennek a nylsnak a mrete szintn kt paramtert hatroz meg, elssorban az adott id alatt bejut fny mennyisgt, msodsorban a kp mlysglessgt (lsd ksbb). A mlysglessg alapveten az egyik legszembetnbb paramtere a fotnak. ltala rzkeltethetjk a teret, vagy tntethetjk el a httrben zavar rszleteket, esetleg magt a htteret/elteret. A blende rtkt jelz szmok elsre kicsit furcsk lehetnek, hiszen a kevesebb tbb. Az f/1,0 rtk klnlegesen tg rekeszllst jelent, az f/22 mr nagyon szk. Az aktulis blende rtket 1,4-del szorozva lphetnk egy Fnyrtket (F, lsd ksbb), 2-vel szorozva kettt (vagyis nagyjbl gyk kett a kulcssz). gy a lpesek 1-1,4-2-2,8-4-5,6-8-11-16-22-stb.
A mlysglessg klnbz rekeszllsoknl (1,4, 8, 22) Tg rekeszllsnl a fkuszponttl tvolabb es rszek sokkal letlenebbek mint szk rekesznl. Ez fleg portrfotzsnl hasznos, ahol kimondottan az arcon van a hangsly (esetleg csak a szemeken) s semmi szksg les, rszletes httrre. olyan helyzetekben is alkalmazhat amikor a gp s a trgy kztt egy kerts, drthl van, amit tg rekesszel knnyedn eltntethetnk a kprl. Az objektvek jellegzetes tulajdonsga, hogy kzepes rekeszllsnl - kompakt gpeknl ltalban f/5,6, cserlhet objektveknl ltalban f/11 krl - vetti a legrszletesebb, leghibtlanabb kpet. Persze ezrt jelents fnymennyisget kell felldoznunk, s a megnvekedett mlysglessg sem mindig elnys.
|