Elvgeztk az els arctltetst
2005.12.09. 23:58
Franciaorszgban vgrehajtottk az els arctltetst. A mttet egy 38 ves nn vgeztk el, aki mg janurban egy kutyatmads sorn elvesztette orrt, ajkait s llt.
A BBC jelentse szerint Franciaorszgban vgrehajtottk az els arctltetst. A n srlsei a slyos torzulson tl az evs s a beszd mveleteit is komolyan htrltattk. A ht rn t tart operciban szveteket, izmokat, artrikat s ereket tvoltottak el az agyhalott donorrl s ltettk t a pciens arcra. Az orvosok hangslyoztk: a pciens nem fog hasonltani a donorra, de sajt tmads eltti nmagra sem, sokkal inkbb a kt arc keverkt kaptk vgeredmnyl. A csontszerkezetek klnbzsge miatt eleve nem lthatnnk viszont a donor kpmst a befogad arcn.
Technikailag mr vek ta lehetsges az arctltets, azonban az etikai s pszicholgiai krdsek annyi vitt robbantottak mr ki, hogy l emberen gyakorlatban csak most valstottk meg elszr. Az eljrst amerikai, brit s francia szakemberek is kutatjk, s megllaptottk, hogy egy msik ember arca alkalmasabb a transzplantcihoz, mint a beteg testnek egy ms terletrl szrmaz br, aminek ms lehet a mintzata vagy a szne.
A francik pciense minden rszletre kiterjed tjkoztatst kapott az eljrsrl, mieltt az elmlt ht vgn Amiens egyik krhzban a sebszcsoport Bernard Devauchelle s Jean Michel Dubernard professzor vezetsvel belevgott volna az operciba. A francia Le Point folyirat beszmolja szerint az tltetshez szksges szveteket, izmokat s artrikat egy tbbszrs szervdonortl szereztk be, aki az agyhall llapotban fekdt Lille-ben. A jelentsek szerint az j arcot kapott n kivl ltalnos egszsgnek rvend s az tltets is termszetesnek tnik. Akrcsak a tbbi transzplantcin tesett betegnek, neki is szednie kell az immunszupresszns gygyszereket, hogy teste megbirkzzon az adomnyozott szvetekkel.
 Az arc rengeteg izombl ll | A szakemberek szerint sokakon segtene a technika. Angliban krlbell tzezer, gsi srlst szenvedett ember vr brtltetsre, ott azonban orvosi s etikai okokbl jelenleg mg nem engedlyeztk ezt a fajta beavatkozst. A brit szakemberek attl tartanak, hogy a kapott szvetek vrcsatorniban rgsds kpzdhet, az immunrendszer elnyomsa hatstalan marad, illetve megn a pciensnl a rkosods kockzata. Ezek az orvosi agglyok, de etikai tren sem teljesen rzss a helyzet.
A transzplanttumnak mg l donortl kell szrmaznia, azaz intenzv osztlyon fekv beteget csak azutn lehet lekapcsolni a gpekrl, miutn arct mr eltvoltottk. Ez elg horrorisztikusan hangzik, klnsen akkor, ha a donor a gpek lellsa utn tovbb llegzik, ami egyltaln nem kizrt. Felmerl persze az is, hogy mi van, ha a szervezet mgsem fogadja be az j brfelletet. Ilyenkor elkpzelhet, hogy a pciens mg rosszabbul jr, mintha nem is nyltak volna az archoz.
A terlet kutati mindenesetre most rgus szemekkel figyelik a francia esetet, ami mivel csak rszleges tltets volt - az orrot, s az ajkakat foglalta magba - a brit s amerikai kutatk szerint vrhatan nem lpnek fel komplikcik.
|