Eurpa is az Antarktisz sorsra juthat
2004.09.22. 21:57
A hmrsklet vltozsval, a melegviz tengerramlsok sszeomlsval valamint a lgkr szndioxid-tartalmnak nvekedsvel magyarzhat az antarktiszi jgpncl 14 milli vvel ezeltti kialakulsa. Az elrejelzsek szerint nem kizrt, hogy Eurpa is erre a sorsra jut.
14 milli vvel ezeltt hirtelen hideg lett az Antarktiszon, s viszonylag gyorsan, nhny tzezer v alatt, szinte az egsz kontinensre kiterjed jgtakar alakult ki rajta. Hogyan kvetkezhetett be relatve rvid id alatt ilyen drmai regionlis vltozs?
A klmakutatk rgta gyantjk, hogy a kontinenst krllel Dli-cen trtnsei meghatroz szerepet jtszottak a jgtakar fejldsben. Bizonytkokkal altmasztott kapcsolatot teremteni azonban ezidig nem sikerlt a Dli-cen vzhmrsklete, a globlis szndioxid-krforgs valamint az antarktiszi jgtakar mrete kztt.
Az amerikai Kaliforniai Egyetem geolgusai az Ausztrlitl dlre fekv Tasmnia kzelbl szrmaz mlytengeri planktonkvletek segtsgvel most megfejtettk a 14 milli vvel ezeltti trtnseket. A tengerfenkrl szrmaz kvleteken bizonyos atomok elraktrozsa rvn vgigkvethetk a planktonok letkrlmnyeiben bekvetkezett vltozsok. A kutatsrl a Science cm tudomnyos magazin szmol be.
A geolgusok szerint 14 milli vvel ezeltt a Dli-cen felszni vzhmrsklete relatve hirtelen – krlbell 60 ezer v alatt – 7 Celsius fokkal cskkent. Ennek eredmnyekppen a melegviz ramlatok nem rtk el az Antarktiszt, a kontinens krli legjelentsebb hidegviz ramlat (Antarctic Circumpolar Current) pedig felersdtt. Az Antarktisz gy teljesen elszigeteldtt a trpusi ht s csapadkot hoz forrsoktl.
A Dli-cen lehlsvel egy idben vltozott a fldlemezek helyzete is Ausztrlia szaki s dli rszn, valamint megugrott a lgkri szn-dioxid gzok mennyisge. Az eredmny ismert: a jgtakar dinamikusan nvekedett, hamar elrte jelenlegi mrett. Ma a kontinens egyes terleteit 4500 mter vastag jg bortja, s csak a kontinens csekly hnyadt nem fedi rk h.
A tanulmny megmutatta, hogy a Fld klmja gyors temben kpes talakulni, ha peremtnyezk, mint pldul a lgkri szndioxid mennyisge, vagy egy kontinens szerkezete mdosul. Az ghajlatvltozs szempontjbl tulajdonkppen mindegy, hogy mindezt, termszetes folyamatok vagy emberi tevkenysg indtja-e el.
A kutats azt is megmutatta, hogy a tengerramlsok kulcsfontossg szerepet jtszanak az ghajlati viszonyokban. Sok klmakutat rgta hangoztatja, hogy a lgkri szndioxid nvekedse a tengerek melegedse rvn az Eurpt melegen tart Golf-ramlat sszeomlshoz vezethet. Az sszeomls knnyen egy j eurpai jgkorszakhoz vezetnek.
|
 |
 |
National Geographic Online
|
|