Csillagszok a Gemini North s Keck II teleszkpok segtsgvel vizsgltak egy klnleges binris (kt csillagbl ll) rendszert, amelynek kisebbik tagja egy eddig ismeretlen tpus gi objektum.
Nem csillag, nem bolyg, nem is barna trpe, egyszeren csak egy gzokbl ll sr gmb. A felttelezsek szerint a korbban csillagknt mkd gitestl nagyobb mret trsa annyi anyagot vont el, hogy idvel korbban ismeretlen tmeneti tpus gi kpzdmny vlt belle.
 |
 Jelenlegi llapot
|
Parazita pr A 300 fnyvre tallhat EF Edrianus binris rendszer a ks szi s tli jszakkon az Orion csillagkp alatt lthat Eriadnus (alvilgi foly) csillagkpben helyezkedik el. Kt csillagszer gitest alkotja; a nagyobbik egy krlbell Napunk tmegnek felvel rendelkez fehr trpe, amely egy Nap-tpus csillag letplyjnak vgn keletkezett. Amikor egy csillag mr nem tud tbb energit termelni, lassan elkezd sszezsugorodni mivel sajt gravitcijt a magfzibl ered energia mr nem ellenslyozza, ennek kvetkeztben srsge s felszni hmrsklete ersen megnvekszik. Mrete vgl akr bolygnyi is lehet. E binris rendszer fehr trpje pldul akkora, mint Fldnk.
A kzs tengely krl kering rendszer msik tagja az eddig ismeretlen tpus donor objektum, amelynek anyagt a fehr trpe maghoz vonzotta. Az vgt jr gitest tl nagy srsg ahhoz, hogy bolyg lehessen, az sszettele viszont nem a barna trpkre jellemz. Mindezek mellett tmege is kicsi ahhoz, hogy csillag legyen. Az gitest egy j, idig nem ismert kategria tagja.
Az EF Edrianus binris rendszer fehr trpje lthat fnyt emittl, gy hagyomnyos csillagszati teleszkpokkal is megfigyelhet. Mgneses mezeje mintegy 14 milliszor nagyobb a Napnl, a mgneses mez mentn a csillag spirlis alakban szabad elektronokat bocst ki (ciklotron sugrzs).
 |
 500 milli vvel ezeltti llapot
|
Gyorsul gi walzer Az egymst jelenleg 81 perc alatt megkerl gitestek kztti anyagramls a felttelezsek szerint t millird ve kezddhetett, amikor a keringsi id mg hrom-ngy ra is lehetett. Az eredetileg napmret gitestek anyagcserje azonban egy id utn lellt, egyelre nem ismert okbl. A csillagszok elkpzelhetnek tartjk, hogy a jelensget ismtld kitrsek, nova-robbansok ksrhettk, ami kzben a csillagok spirl alakban mozogva egyre kzelebb is kerltek egymshoz. Ma krlbell a Fld-Hold tvolsgban keringenek egyms krl, a donor objektum mrete mr csak krlbell a Jupitert kzelti meg.
A hmrskleti elemzsek szerint a donorobjektum hmrsklete a barna trpkhez hasonl tartomnyba esik (1400 Celsius), azonban a sugrzs spektruma nagyban eltr azoktl. A leghvsebb csillagok hmrsklete 2400 Kelvin krl van, mg pldul a Jupiter mnusz 150 Celsius fok. gy a „csillag” tpusra tovbbra is homly vetl.
A rendszer kialakulst illeten csak tallgatnak egyelre a csillagszok. Egyes felttelezsek szerint eredetileg a fehr trpe progenitor csillaga s egy szuperplanta kapcsolhatta ssze lett, s valamilyen ismeretlen ton, s az utbbi tllte az elbbi fehr trpv alakulst, ltrehozva ezt a klnleges, vgt jr rendszert.