Ha a jelenlegi trendek folytatdnak, egy vszzadon bell katasztrflis kvetkezmnyekkel jr ghajlatvltozsra szmthatunk. Az eddigi legpesszimistbb becsls, amely egy kormnykzi szervezettl szrmazik, s az tlaghmrsklet 5,8 Celsius fokkkal emelkedne egy vszzad alatt, mg mindig igen optimistnak tnhet annak fnyben, amit most a norwich-i ghajlatkutatintzet munkatrsai lltanak.
Az intzet kutati 12 olyan forr pontot llaptottak meg, melyek terletn a globlis felmelegeds hirtelen s radiklis vltozsokat hozhat – akr egy vszzadon bell is. Persze az intzet munkatrsai sem mondhatnak semmi biztosan a jvre nzve, m listjuk gy is figyelemre mlt, brmennyire ismertek is a felmelegeds kvetkeznyei – rja a The Guardian brit napilap.
A Szahara 
A globlis felmelegeds furcsa mdon a Szahara peremterletein lket inkbb pozitvan rniten, mint negatvan. A felmelegeds hatsaknt ugyanis a sivatag elkezd zsugorodni, ami annyit jelent, hogy a sivatag helyn gazdag flrval rendelkez terlet alakulhat ki. A terlet nvekv csapadkmennyisge ezenkvl azt is eredmnyezi, hogy az eddig mvelsre alkalmatlan talaj termkenny vlik.
Els pillantsra ez akr rvendetes is lehetne, m a loklis pozitvumok globlis negatvumokkal prosulnak. A sivatag felett kialakul szlviharok ugyanis igen sok port szlltanak az Atlanti-cen fl, ahol a tpllklnc fenntartsban igen komoly szerepe van a messzirl rkezett szaharai homoknak. A porszemek kztt ugyanis igen sok tpanyag tallhat a tengerek tpllkozsi lnc legals tagjaknt ismert planktonok szmra. Ha a planktonok nem jutnak megfelel tpanyaghoz, az egsz tpllkozsi lnc felborul.
A sivatag „elozisodsa” a planktonok rvn kzvetlenl a lgkrre is kihat. A planktonok ugyanis szn-dioxidot ktnek meg, melybl kzismert mdon egyre tbb van a lgkrben. Ezzel a tevkenysgkkel gtoljk a tovbbi felmelegedst, azaz ha nem lennnek planktonok, gy a felmelegeds teme mg gyorsabb volna. Harmadrszt a Szahara fell rkez homokviharok a hurriknok kialakulst is akadlyozzk valamelyest, gy amennyiben valban beteljesl a tudsok ltal felvzolt pesszimista forgatknyv, akkor mg komolyabb hurriknok kialakulsval kell szmolni a kzp-amerikai trsgben.
Az Amazonas-medence 
A globlis felmelegeds a hatalmas trpusi esirl ismert Amazonas serdeiben ppen ellenkez folyamatot indtana el – rja a brit napilap. Itt ugyanis egyre kevesebb es esik majd, ami az erdk kiszradsval jr. A kzvetelen lvilg pusztulsa mellett itt is szmtani kell eddig figyelemen kvl hagyott mellkhatsokkal. A fk s nvnyek kihalsval egyidben ugyanis a rothadsukbl felszabadul szn-dioxid gzok szintn az veghzhatst fokozzk. A legrosszabb elkpzelsek szerint ez a rothadsi folymat akr olyan mennyisg szn-dioxidot is termelhet rvid idn bell, mint amennyit a fosszilis zemanyagok termeltek az egsz 20. szzadban.
zonlyuk A globlis felmelegeds rvn az zonlyuk nagysga is nvekedsnek indul. Nagy magassgban az zon pajzsknt viselkedik a kros napsugarak megszrskor. Amennyiben azonban a felmelegeds hatsaknt a sztartoszfra ezen rgii is melegednek, az zon nem tudja tbb kifejteni azt a hatst, melyet alacsony hmrskleten biztost az emberisg szmra.
Grnland 
Grnland szigetn mintegy 2,6 milli kbmter vz tallhat - fagyott llapotban. Amennyiben a globlis felmelegeds 3 Celsius fok fltt lesz, gy lassan elkezdhet olvadni ez az iszonyatos mennyisg jg. Amennyiben a felmelegeds elri a 8 Celsius fokot, Grnland szigete teljes egszben eltnik, az cenok vzszintje akr ht mterrel is emelkedhet. Knnyen el lehet kpzelni, hogy a tengerparti vrosok szmra ez mit jelenthet.
Tibet Mivel a tibeti rgit llandan jg s h bortja, gy az gy viselkedik, mint egy tkr, a napsugrzs jelents rszt visszaveri a lgkr irnyba. Ezzel tulajdonkpen akadlyozza a Fld felmelegedst, amennyiben a h s a jgtakar elolvad, a tkrz hats is megsznik, gy a Fld felszne tovbb melegszik.
’Sszelepek’ Komoly vltozsokat okozhat a tengerek felmelegedse a Gibraltri-szoroshoz hasonlan, kt eltr skoncentrcij vztmeget elvlaszt, tulajdonkppen sszelepknt funkcionl fldrajzi kpzdmnyek lvilgban is. A Gibraltri-szoros az Atlanti-cent s a Fldkzi-tengert vlasztja el egymstl. Mivel a kt szomszdos vztmeg skoncentrcija klnbzik, gy a s, az oxign s a klnfle tpanyagok lland ramlsban, mozgsban vannak a szoroson keresztl. A specilis viszonyokhoz magas fokon adaptldott kolgiai rendszer alakult itt ki.
Ha a globlis felmelegeds megbolygatja az ceni ramlatokat, az adott skoncentrcihoz alkalmazkodott tengeri lvilg finom egyenslya felborulhat, az ott l llatoknak nagyon kevs idejk marad az alkalmazkodsra. gy tllskre is kevs az esly. A Fldkzi-tenger lvilga mr most is a veszlyeztetettek kz tartozik, nhny vtizeden bell a fajok tovbbi eltnsvel kell szmolni.
szak-atlanti ramlat A globlis felmelegeds elidzheti az cenok nagy tengerramlsi rendszernek lelassulst, amire egybknt mr most is vannak jelek.
A vilg egyik legersebb tengerramlata az szak-atlanti ramlat, ennek elfutra a Golf-ramlat. (A 45. szlessgi krtl nevezik szak-atlanti ramlatnak.) A Mexiki-blbl indul s tszelve az Atlanti-cent Nyugat-Eurpa partjait fti, mivel trpusi vizeket szllt. Az ramlat krlbell 100 ezer nagy erm ltal termelt ht szllt Eurpa partjaihoz, nhol akr 10 Celsius fokkal is emelve az tlaghmrskletet.
De hogyan keletkezik ez az ramlat? Az Atlanti-cen szaki rsznek felsznt az szak-Amerikbl rkez nyugati szelek htik, ezltal a sr, hideg, ss vz a sarkkri terleteken lesllyed, s a mlyben az Egyenlt fel halad. Ennek ellenslyozsaknt meleg, alacsonyabb szlessgekrl szrmaz vz ramlik a felsznen a sarkvidkek fel. Ez a kevereds globlisan osztja el a ht, s mrskeltebb teszi az ghajlatot.
A klmavltozs mindezt felborthatja. A szmtgpes modellek szerint az szak-atlanti trsg egyre csapadkosabb lesz, illetve a grnlandi jgtblk olvadsa kvetkeztben nvekv tmeg desvz keveredik a ss tengervzhez. gy a vz startalma s srsge cskken, ezltal lassabb lesz a lesllyedse, illetve knnyebben megfagy, mieltt lesllyedhetne. A folyamat termszetesen tbb vtizeden keresztl zajlik, nem gy mint a Holnaputn cm mozifilmben. Az elmlt 50 ezer vben az ramlat legalbb htszer lellt. A leginkbb veszlyeztetett terletek az szak-eurpai orszgok – rorszg, Nagy-Britannia, Norvgia - , de a hatst Eurpa is megrzi majd.
El Nio 
Az El Nio nven ismert jelensg zsiban s Ausztrliban szrazsgot, Ecuadorban s szak-Peruban pedig radsokat okoz. Korbban El Nio-knt, azaz ’figyermekknt’ azt a meleg ceni ramlatot jelltk, amely karcsony krl rkezik meg Peru szaki partjhoz. A felmelegeds nem terjedt dlebbre Peru legszakibb rszeinl, s rendszerint mrciusra vagy prilisra vget r.
Tudomnyos krkben ma mr a kifejezssel csak azokat a rendkvli esemnyeket illetik, amikor a tengerfelszn felmelegedse erteljesebb s kiterjedtebb. Ahelyett, hogy mrciusban vagy prilisban visszallna a szoksos rtk, a tengerfelszn hmrsklete ilyenkor a perui partok mentn megemelkedik, heves eszseket, radsokat, s jelents krt okozva a mezgazdasgban.
Az El Nio szablytalan idkznknt kvetkezik be, mgpedig az gynevezett Dli Oszcillcival, vagyis egy, a dlkeleti s a nyugati Csendes-cen kztt vgbemen jelents lgnyoms-ingadozssal sszefggsben.
Nyugat-antarktiszi jgtmbk A hatalmas Antarktiszi-flsziget jgtakarja nem valszn, hogy rvid idn bell elolvad, felsznt nhol tbb kilomter vastag jg bortja. Aggaszt viszont a hatalmas jgtmbk levlsa. Kt vvel ezeltt a Larsen-B jgtmb levlsakor, majd jghegyekre val sztessekor 35 napon bell 3.250 ngyzetkilomter jgfellet tnt el, a tmb ma mr csak eredeti mretnek 40 szzalkt teszi ki. A felmelegeds kvetkeztben a jghegyek olvadsa vilgszerte akr hat-ht mterrel is megemelheti a tengerek vzszintjt.
Metn-klatrtok A szibriai fagyos altalaj mlyn, valamint a jeges szaki tengerek fenekn tallhat ledkekben hatalmas mennyisg gztartalm jg , n. metn-klatrt raktrozdik. Az alacsony szibriai hmrsklet, valamint a jeges cenok slya alatt a klatrtok stabil llapotak. A melegedssel azonban a jgkristlyok darabokra tredeznek, a bennk lv gzok pedig a lgkrbe s az cenba kerlnek. Az Amerikai Geolgiai Trsasg mrsei szerint az cen mlyn fekv klatrtok krlbell a Fld ismert fldgz tartalknak hszszorost teszik ki. A nagy mennyisg metn lgkrbe kerlse, lvn szintn veghzhats gz, tovbb gyorstja a globlis felmelegedst. A kibocstott metn mrgezi az cenokat is, s kioldja a vizek ltal elnyelt szn-dioxidot is.
Monszun Mrcius-prilisban az indiai szubkontinens melegedni kezd, mjusban elri az ves hmrskleti cscsot, s megrkezik a vrva vrt monszun. A mrskelt vi monszunok elidzje a kontinensek s cenok eltr flmelegedse, valamint az ezzel egytt jr nyomsklnbsgek kialakulsa. A jobban flmeleged kontinensek belsejben alacsony nyoms anticiklonlis terletek alakulnak ki, ami a felszn kzelben az cenokrl a kontinensek belseje fel irnyul lgramlst okoz. A nedves leveg tallkozik a kontinens feletti kontinentlis eredet lgtmeggel, gy bsges es keletkezik a rgiban, gyakran hatalmas krokat okozva. Ha a globlis felmelegeds kvetkeztben tovbb melegszik nyron a kontinens, gy lesznek az eszsek, radsok is egyre ersebbek, mg nagyobb krokat okozva a mezgazdasgban.
Sarki ramlatok Ugyancsak veszly fenyegeti a legjelentsebb Antarktisz krli hidegviz ramlatot, az n.
Antarctic Circumpolar Current-et, amely msodpercenknt 140 milli kbmter vizet forgat a jeges kontinens krl. Az ramlat a hideg sarki vizet a Csendes-, az Atlanti- s az Indiai-cen vizvel keveri, tbbek kztt biztostva ezzel az itt l lvilg megfelel tpanyagelltst. Az ramlat lelassulsa az lvilgra nzve kritikus lehet.