
A ktltek helyzetvel foglalkoz globlis felmrsben 60 nemzet 500 kutatja vett rszt. A hromves vizsglat sorn a kutatk felmrtk az sszes ismert, egsz pontosan 5.743 ktlt faj eloszlst, populciik szmt, valamint fellvizsgltk vdettsgi sttuszukat.
A kutatk 1856 fajrl, az sszes ktlt-faj 32 szzalkrl llaptottk meg, hogy kihals fenyegeti. Nem elgsges mennyisg informci miatt tovbbi 1300 faj sttuszt nem tudtk pontosan megbecslni: tbbsgket felteheten szintn kihals fenyeget. sszehasonltsul: a madaraknl a fajok 12, az emlsknl pedig a fajok 23 szzalkt fenyegeti kihals.
Mint a kanrik a bnyban A ktltek olyanok, mint a kanrik a bnykban: mivel csupasz brk rzkenyen reagl a krnyezeti vltozsokra, elssorban a vz s a leveg minsgnek vltozsra, indiktorai lehetnek krnyezetk llapotnak. gy pusztulsuk egyben a krnyezeti viszonyok romlst is jelzi.
A globlis kutats eredmnyei szerint 1980 ta legalbb 9 faj pusztult ki. A szakemberek tovbbi 113 faj egyedeivel sem tallkoztak az elmlt vekben: ezek felteheten szintn kihaltak.
A ktlt-fajok 43 szzalknl a populcik szma cskken, 27 szzalknl vltozatlan, s csupn kevesebb mint egy szzalknl nvekszik. A tbbi faj esetben pontos adat nem ismert.
A legtbb veszlyeztetett ktlt-faj Kolumbiban l (208), amelyet Mexik (191), Ecuador (163), Brazlia (110) s Kna (86) kvet. Haitin ezeknl az orszgoknl szm szerint kevesebb kihals szln ll faj l, m az itt l fajok 92 szzalka kzel ll a kipusztulshoz.
Gombk s szennyezs 
Amerikban, a Karibi-szigeteken valamint Ausztrliban a ktlt-fajokat elssorban fertzsek puszttjk.
Klnsen veszlyesek a gombk (pl. a Chytra nev gomba) okozta fertzsek.
Ez a gomba dnten szrazsg idejn ti fel fejt, az emltett terletek ghajlata pedig a klmavltozssal sszefggsben egyre forrbb. Eurpban, zsiban s Afrikban inkbb az lhelyveszts valamint a vz- s lgszennyezs okoz problmt.
A felmrs ersti azt a tudomnyos krkben gyakran hangoztatott felttelezst, hogy bolygnkon megkezddtt a hatodik kihalsi hullm. A Fldn korbban t kihalsi hullm ment vgbe. Az utols ilyen peridus krlbell 65 milli vvel ezeltt volt, amikor feltehetleg egy hatalmas kisbolyg becsapdsa okozott krnyezeti katasztrft. Rszben e becsapds miatt pusztulhattak ki a dinoszauruszok is.
Kapcsold link:
A vilg ktlt fajai >>