
A Kls-Naprendszer bolygira, holdjaira tbb vig tart az rutazs. A jvben iderepl rhajsok szmra a legoptimlisabb megolds az lenne, ha a tbbves elszigeteltsget, bezrtsgot folyamatos alvssal tlthetnnk. Az Eurpai rhivatal szakrti ezrt azon dolgoznak, hogy valsgg vljon az ember tbbves hibernlsa.
Nem sci-fi Sci-fi-nek tnik, pedig mr kzzel foghat eredmnyek is vannak. Klnfle kmiai anyagok segtsgvel a kutatk egyes sejteknl kpesek felfggesztett letfunkcis llapotot elidzni. Az aktulis llapot vltozatlan fenntartsra irnyul kutatsok kpezik tulajdonkppen a hibernls alapszint kutatsait.
A tli lmot alv llatok, mint a medvk s a mormotk vagy teljesen hibernljk magukat, – ilyenkor hossz hnapokat talszanak –, vagy hosszabb alvsokbl ll kbult llapotba kerlnek. Ez utbbi llapotban a tl sorn tbbszr is felbrednek. Mindkt llapotban anyagcserjk rendkvl lelassul. Az llatvilgban a kemny hidegtl s az lelmiszerhinytl megv hibernci nagy valsznsggel egy specilis gnhez ktdik.
Az Eurpai rhivatal kutati ksrleteik sorn egy DADLE (D-Ala,D-Leu-enkephalin) elnevezs, piumszer tulajdonsgokkal rendelkez, az emberi agyban termeld molekulhoz hasonl vegylet segtsgvel hibernlt llapotot idztek el a sejtkultrkban. A vegylet cskkentette a sejtek osztdst, s visszaesett genetikai aktivitsuk is. A molekula eltvoltsval a hibernci megszntethet volt, visszallt az eredeti llapota sejtkultrkban, radsul mindenfle mellkhats nlkl.
Mszaki kvetelmnyek Az orvosi kutatsok azonban csak egyik rszt kpezik az rhajsok tbbves hibernlsnak, meg kell teremteni a hossz alvs mszaki feltteleit is. Brmilyen problma, vszhelyzet alakul ki az rhajn, a mly lmot alv rhajsok helyett a fedlzeti automata berendezseknek kell reaglniuk.
Ugyancsak kihvst jelent a hibernlshoz szksges vdburok megptse. A burok megteremten az alvshoz szksges letkrlmnyeket: megfelel hmrskletet biztostana, megvden az rhajsokat a napkitrsektl, valamint adatokat gyjtene letfunkciikrl is. A hiberncihoz szksges berendezsek helyignye teht tetemes, msrszrl viszont hely sprolhat azzal, hogy az alv legnysg kevesebb zemanyagot, vizet, lelmiszert fogyaszt.
Irny a Callisto? Az Eurpai rhivatal kutati szerint a hiberncit csak valban hossz utakra clszer hasznlni, egy ktves Mars utazsnl mg nem vetnk be.
rdekelheti viszont a NASA-t hossz tv tervei megvalstsban: a jelenlegi tervek szerint ugyanis 2045-ben hatszemlyes misszi indulna a Jupiter egyik nagy holdjra, a Callistra. Az utazs t vig tartana. A tervek szerint a kutatcsoport egy hnapot tltene a Callisto felsznn.
A kutatk a DADLE hatsait most patknyokon vizsgljk, az els eredmnyek vvgre vrhatak. Termszetesen a sejtek hibernlsa mg tvol van attl, hogy szervek illetve egy komplex szervezet letfunkciit lelltsk idlegesen. Az emberi hiberncira tbb vtizedet kell mg vrnunk. Az eredmnyek azonban nem csak az rutazsok sorn lesznek alkalmazhatak, szervtltets vagy slyos szervi srlsek sorn is hasznosnak bizonyulhatnak.