Az els kpek a Titnrl >> 
A Titnrl az els felvtelek szerda hajnalba rkeztek meg a Fldre. Az els kpeket, az amerikai rkutatsi hivatal, a NASA Madridban elhelyezett antennja vette. A felvtelek egy sr kdbe burkoldz Szaturnusz-holdat mutatnak. A NASA szakrti remlik, hogy a kpek lessgn javtani tudnak, de tartanak attl is, hogy a Spanyolorszgban uralkod rossz idjrs zavarokat, interferencit okozhatott a vilgrbl rkezett adatok vtele sorn.
Az elrepls sorn a Cassini adatokat is gyjttt a hold fels lgkrrl. A Titn a Naprendszer egyetlen holdja, amely kiterjedt, sr lgkrrel rendelkezik. A lgnyoms a holdon llva a fldi normlrtk msflszerest is elrheti. A lgkr tlnyomrszt nitrognbl, nmi metnbl s ms szerves vegyletekbl ll.
Elkszletek a Titn „meghdtsra” A lgkr jellemzinek ismerete dnt fontossg a Cassini kldetsnek egyik legnagyobb mvelete szempontjbl, amely sorn az egyelre a szondn pihen Huygens leszll egysg leereszkedik majd a hold felsznre. A leszll egysg karcsony jjeln vlik le a szondrl, s a tervek szerint 2005. janur 15-n r fldet.
A Cassininek mostani elrepls sorn az is feladata volt, hogy a Huygens tervezett leszllhelyrl felvteleket ksztsen. Sikeres leszlls esetn a kapcsolat maximum kt rig l majd a Fld s a Titn kztt. Ez id alatt a hold felfedezjrl elnevezett Huygens jnhny mrst vgez majd: szerencss esetben megllaptja a titni cenok hullmjainak magassgt, frekvencijt, a „vz” sszettelt, mlysgt, st, mivel a leszllegysgre kamert is szereltek, ha minden jl megy felvteleket is kszt.
A Cassini egybknt az elrepls sorn a hold gravitcijt kihasznlva csekly mrtkben mdostotta rpplyjt is, mr a kvetkez, december 13-ai megkzeltsre kszlve. A ngy v alatt a Cassini 45-szr repl majd el az let kialakulsa szempontjbl a Naprendszer egyik legizgalmasabbnak tartott holdja mellett.
 |
 Tbb felvtel sszedolgozsbl kszlt kp
|
Sttben tapogatzva Sr lgkre miatt eddig viszonylag keveset tudunk a Titnrl. Ami ismert, hogy a holdon cudar hideg, mnusz 170 fok uralkodik. Ebben a hidegben nem ltezhet folykony halmazllapot vz; elkpzelhet azonban, hogy metn vagy etn cenok, tavak tallhatk a Titnon.
Az Arecibo ris rditeleszkppal vgzett vizsglatok (pontosabban a visszaverdtt hullmok mintzatai) arra engednek kvetkeztetni, hogy a hold 75 szzalkt cenok, tengerek borthatjk, s ilyen hidegben, illetve figyelembe vve a Titnon uralkod nagy nyomst, csak az emltett kt gz vlhat cseppfolyss.
A sznhidrogn cenokon kvl felteheten vastag jgrteg hzdik a hold felsznn. A Titn egybknt tmrjt tekintve kisebb mint a Mars, de nagyobb, mint a Merkr. rdekessg, hogy tmege viszont 60 szzalkkal kisebb a Merkrnl, ami azzal magyarzhat, hogy csak felerszben kzet – felerszben jgbl llhat.
 |
A Titn jellemzi |
1655-ben Christiaan Huygens fedezte fel
Tmege: 0.02259 fldtmeg
tmrje: 5150 kilomter
Szaturnusztl val tvolsga: 1.200.000 kilomter
Forgsi ideje: 15,94 nap
Keringsi ideje: 15,94 nap
Lgkri nyomsa: a fldi nyoms 1,6-szorosa
Felszni hmrsklete: mnusz 170 Celsius fok
A felsznt r napfny mennyisge: a fldi napsugrzs egy ezrelke | |