Glaukómáról vagy zöldhályogról akkor beszélünk, ha a látóideg és a látótér jellegzetes és fokozatosan romló károsodása kimutatható. Ilyenkor a szemnyomás gyakran a normálisnál magasabb.
A zöldhályog az egyik leggyakoribb tartós látásvesztéssel járó elváltozás a fejlett világban, és az alábbi illetve korábbi kísérletek is azt sugallják, hogy a számítógéphasználat egyre nagyobb térnyerése a gerincbetegségek mellett a glaukóma előfordulását is növeli.
Rövidlátó világtalanokA japán Toho Egyetem kutatóinak vizsgálatában tízezer japán munkavállaló vett részt. A kutatásról a
Journal of Epidemology and Community című szaklapban számoltak be.
A kutatók négy, ötezer főnél több alkalmazottal rendelkező japán nagyvállalat dolgozóit kérték meg arra, hogy nyilatkozzanak otthoni és a munkahelyi számítóghasználati szokásaikról, illetve esetleges szembetegségük kialakulásának történetéről.
A kutatók ezt követően a géphasználat ideje alapján három csoportba (light, medium és heavy user) osztották a részvevőket. A heavy userek tábora jellemzően fiatal férfiakból állt.
A kutatás eredményei szerint a vizsgált tízezer munkavállaló 5.1százaléka (522 fő) szenvedett látótérkieséssel és egyéb látási zavarral. Közel egyharmaduk (165 fő) glaukóma-gyanús elváltozásokkal is rendelkezett.
A gépet legintenzívebben használók (heavy userek) csoportjában jelentősen nagyobb arányban fordultak elő távollátásban (hypermetrópia) vagy rövidlátásban (myópia) szenvedők, mint a másik két csoportban.
Az elemzések kapcsolatot tártak fel a heavy usereknél a rövidlátóság és a glaukóma kialakulása között is, ennek pontos oka azonban egyelőre nem ismert. Érdemes megjegyezni, hogy korábbi megfigyelések szintén arra az eredményre jutottak, hogy a rövidlátóknál gyakrabban alakul ki zöldhályog.
Tudománytalan igazságA kutatások eredményei azonban további megerősítést kívánnak, tekintve, hogy a vizsgálat során többnyire férfiakat vizsgáltak, nőkről nem áll rendelkezésre elég adat. Ezentúl a japánok között egyébként is magasabb a glaukóma gyakorisága, mint a világ más részén.
Bizonyosan nem állíthatjuk tehát, hogy a számítógéphasználat és a zöldhályog kialakulása között közvetlen, ok-okozati összefüggés van. Mindenesetre tény, hogy a túlzott számítógép használat valóban károsíthatja a látást, így a vizsgálat üzenetét mindenképpen érdemes fontolóra venni.