
Az eurpai unis tagllamok kutatsi miniszterei 2003 novemberben hatroztak arrl, hogy a kt, egymssal versenyz EU-tagllam, Spanyolorszg s Franciaorszg kzl ez utbbit tmogatjk, ez lesz az EU hivatalos jelltje az ITER felptsrt foly versenyben.
Az ITER-rt azonban - az USA tmogatsval - Japn is plyzott, s mivel a reaktort felpt nemzetkzi konzorciumnak nem csak az Eurpai Uni, hanem az Egyeslt llamok, Kanada, Japn, Oroszorszg, Kna s Dl-Korea is tagja, a vgleges dntst csak nem sikerlt meghozni.
Azonban az idzett EU-forrs szerint vgre megtrtnt az ttrs, s az egyezsg rtelmben a japnok valami mst kapnak majd krptlsknt, az ITER pedig a francik ltal ajnlott, Marseille kzelben lv cadarache-i helysznre kerl. A konzorcium tagjai ezen a hten Bcsben tancskoznak a Nemzetkzi Atomenergia Hivatal fhadiszllsn.
A reaktor felptsi helysznnek megszerzse risi gazdasgi elnyket jelent az adott orszgnak - nem vletlen, hogy ilyen nagy versenyfuts folyt rte. Az ITER ltrehozsra s mkdtetsre a rsztvev orszgok 30 v alatt 10 millird eurt sznnak, az ptkezs helysznn tbb ezren dolgoznak majd, a mkdtets pedig ezer tuds, mrnk, adminisztratv dolgoz szmra teremt munkahelyet. A Nemzetkzi rlloms megptse ta ez a legnagyobb nemzetkzi kutatsi egyttmkds.
Csillag a FldnA Napunk magjban zajl fzi hatsra ngy proton hliumatom-magg – kt protonn s kt neutronn – ll ssze, s kzben egyb rszecskk mellett rengeteg energia keletkezik. A fzi fenntartshoz iszony hmrsklet s nyoms szksges. Napunk percenknt 700 milli tonnnyi hidrognt alakt t hliumm.
A Nap sugrzsnak energijt ad folyamatot a Fldn is el lehet lltani, persze nem azonos krlmnyek kztt. Csillagunkban ugyanis 15 milli fokos hmrskleten s szzezer atmoszfrs nyomson megy vgbe a magfzi, bolygnkon azonban a szzezer atmoszfrs nyoms megvalsthatatlannak tnik, ezrt a tudsok magasabb hmrskleten, 100 milli Celsius fok felett igyekeznek a ksrleteket vgrehajtani.
A fldi „projekt” a Napban lejtszd folyamatoktl eltr abban is, hogy a mrnki ksrletek sorn nem egyszer hidrognt, hanem a nehzvzben megtallhat deutriumot s a ltiumbl elllthat trciumot is hasznlnak a tudsok. A deutrium s a trcium kmiai tulajdonsgai megegyeznek a hidrognnel, az eltrs ”csupn” annyi, hogy deutriumbl elegend kettt egyesteni ahhoz, hogy hliumot kapjunk a fzis reaktorban, a trcium pedig egy hidrognatommal egytt alkothat hlium magot. (A hlium atom magjban kt proton s kt neutron tallhat. A norml hidrogn atom magja egyetlen protonbl ll mindssze, a deutriumban egy proton s egy neutron tallhat, a trcium magja egy protont s kt neutront foglal magban.)
Termonukleris erm versus atomerm
Egy termonukleris ermnek kt nagy elnye is van az atomermvekkel szemben: egyrszt a szksges alapanyagokbl (a hidrogn klnbz izotpjaibl) rengeteg van, illetve egyszeren elllthatk -, msrszt ez a mdszer sokkal kisebb radioaktivitst hoz ltre, s az is gyorsabban lebomlik, mint a hagyomnyos atomhasadsi folyamat.
A fzis reaktornak egyedlll tulajdonsga tovbb, hogy minimlis mennyisg zemanyagbl hatalmas mennyisg energit llt el. Magyarorszg egsz vi villamosenergia-szksglett pldul nhny szz kilogramm fzis zemanyaggal fedezni lehetne. Az energiaforrs zemanyaga egyszer vzbl kivonhat, s a Fld vizeiben vmillikig elegend mennyisgben megtallhat. Nem termel szennyez anyagokat, s ms formban sem veszlyes krnyezetre.
Mgneses tartlyba zrt szuperforr plazmaA fzis reaktorok elksztsre mr szmos ksrlet zajlik a vilgban: Angliban pldul az Oxford kzelben lv Culham Tudomnyos Kzpontban a szakemberek a Mega Amp Spherical Tokomak (Mast) projekten dolgoznak. A tokomak egy mgneses tartly, amelyben a magfzi vgbemegy. A fzihoz tbb milli fokos hmrskletet kell ellltani, a tokomak pedig ezt a szuperforr plazmt tartalmazza, amelyben a hidrognt olyan hfokra melegtik fel, hogy hliumm egyesljenek a benne lv atomok. A vilg legnagyobb tokomakja a JET, vagyis a Joint European Torus, szintn Culhamban tallhat.
A tokomak feltalli egybknt oroszok voltak, s a szerkezet lnyege az, hogy benne kt mgneses mez tartja fogva a plazmt. Egyb mdon nem lehetne a tbb milli fokos hmrsklet gzokat megtartani, „csapdba csalni”, hiszen ilyen hfokon mr nincsenek szilrd anyagok.
Az eddigi fzis ksrletek sorn egyelre tbb energit hasznltak fel, mint amennyi a fzi rvn keletkezett. Az ITER-nek sem az ramtermels lesz a feladata, hanem az, hogy bebizonytsa: a technikai akadlyok nem csak laboratriumi krlmnyek kztt, hanem nagyzemi mretekben is lekzdhetk, s gy az atomermveket felvlthatjk a termonukleris reaktorok, megindulhat a fzis energiatermels korszaka.
A franciaorszgi helysznnel kapcsolatos kiszivrogtatott hrt az Eurpai Bizottsg szvivje, Fabio Fabbi nem erstette meg a BBC-nek, de elmondta: „Remljk, hogy egyezsgre jutunk, s hogy a trgyalsok eredmnyeknt az ITER Eurpban plhet meg.”